2017 Winners

Growing Santa Rosa Enterprises Junior Division Winners

 

Catfish

1st Colton Hatten                   4.2 lbs

2nd Aiden Seifert                    2 lbs

3rd Winston Ward                  1.5 lbs

 

Croaker

1st Billie Thomas                     .7 lbs

2nd Jack Ryan                          .6 lbs

 

Hardtail

1st Brooklyn Jones                  .9 lbs

2nd Caleb Sager                       .8 lbs

3rd Triston Mahowald             .2 lbs

 

Pigfish

1st Kiera Ross                          .4 lbs

2nd Trenton Evert                   .4 lbs

3rd Jarod Thomas                    .3 lbs

 

Pinfish

1st Savannah Ryan                  .6 lbs

2nd Joey Derr                          .2 lbs

3rd Devony Ross                     .2 lbs

 

Redfish

1st Jarod Hedden                    5 lbs

2nd Hudson Strickland           3.5 lbs

 

Spanish Mackerel

1st J.T. Peoples                        1.5 lbs

2nd Chase Mahowald             .9 lbs

 

Trout

1st Carter Grimes                    2.4 lbs

2nd Jaycin King                        2 lbs

 

Whiting

1st Rachel Stoutenburg          1.2 lbs

2nd Ethan Thomas                  .8 lbs

3rd Caroline Lothson              .5 lbs

Navarre Seafood Open Division

 

Bluefish

1st Davis Perkins                   6.9 lbs

2nd Brandon Semsick           3.6 lbs

3rd Michael Torres                2.2 lbs

 

Flounder

1st Matthew Fleecs               2.7 lbs

2nd Scott Stillman                  2.3 lbs

3rd Rico Vargas                      1.7 lbs

 

Grouper

1st Jim Olson                         10.5 lbs

 

King Mackerel

1st Dustin Service                 18.3 lbs

2nd Steve Logue                    11.9 lbs

3rd Ricky Wilkerson              10.6 lbs

 

Redfish

1st Dan Perkins                      6.1 lbs

2nd Leo Malloy                      5.9 lbs

3rd Cindy King                       5.6 lbs

 

Sheepshead

1st Griffin Wilson                  3.5 lbs

 

Spanish Mackerel

1st Ethan Ugarte                    2.4 lbs

2nd Bobbie Meyer                 2 lbs

3rd Steve Clark                      1.5 lbs

 

Snapper

1st Tom Jernigan                    .8 lbs

2nd Dawson Dinnes              .7 lbs

3rd Trenton Evert                   .6 lbs

 

Trout

1st Tater Smith                       4 lbs

2nd Alex Mears                      3.8 lbs

3rd Robert Amorelli               3.3 lbs

 

 

Half Hitch Kayak Division

 

Flounder

1st Eddie Schulze                     1.1 lbs

 

King Mackerel

1st Dylan Service                    15.3 lbs

 

Redfish

1st Sam Palmer                        5.7 lbs

2nd Joe Rector                         3.1 lbs

3rd Phil Aldrich                         3.1 lbs

 

Snapper

1st Oliver Russel                      .5 lbs

 

Trout

1st Dylan Eurey                        3.9 lbs

2nd David Wood                      1.2 lbs

 

Hidden Creek Inshore Slam

(Flounder, Redfish, Trout)

 

Brandon Semsick                     15.9 lbs

Jim Olson                                  14.3 lbs

Winners

2016 Winners

2015 Winners

Junior Division Winners

 

Catfish

1st Jake Rohan                     5.1 lbs

2nd Nicholas Passmore       .14 lbs

3rd Rachel Harp                   .8 lbs

 

Croaker

1st Emalyn Maxwell             .7 lbs

2nd Ethan Thomas               .7 lbs

 

Hard Tail

1st Michael Wesley              3 lbs

2nd Noah Coronado            2.13 lbs

3rd Chase Mahowald          .11 lbs

 

Pig Fish

1st Wyatt Haney                  .5 lbs

2nd Jared Thomas                .3 lbs

 

Pin Fish

1st Jackson Hall                   .5 lbs

2nd Winston Ward              .4 lbs

3rd Savannah Ryan              .2 lbs

 

Red Fish

1st River Torres                    6.3 lbs

2nd Tristan Mahowald         5 lbs

 

Spanish Mack

1st  Aidan Flippo                  2.8 lbs

2nd Hayden Phillips             1.14 lbs

3rd Joey Derr                        1.7 lbs

 

 

Trout

1st Jared Hedden                 1.6 lbs

2nd Aidan Seifert                 .10 lbs

3rd Jack Ryan                       .2 lbs

 

Eddy-Gear Open Division

 

Bluefish

1st Jim Olson                      2.9 lbs

2nd Nick Seifert                   2.5 lbs

3rd Joseph Mahowald         1.15 lbs

 

Bonita

1st Clayton Smith                7.1 lbs

2nd Michael Passmore       5.6 lbs

3rd Dustin Flippo               5.3 lbs

 

Flounder

1st Griffin Wilson               2.13 lbs

2nd Cindy Rhodes              2.11 lbs

3rd Nicholas Lytle                1.13 lbs

 

King Mack

1st Chuck Pohlmann           13 lbs

2nd Ethan Ugarte                11.1 lbs

3rd Nathan Robbins            11 lbs

 

Red Fish

1st Larrence Inkel                6.12 lbs

2nd Brandon Taylor             6.12 lbs

3rd Michael Torres             6.7 lbs

 

Sheepshead

1st Ryan Maxwell                6.15 lbs

2nd Kaitlyn Lothson            3.10 lbs

 

Spanish Mack

1st Leo Malloy                    4.7 lbs

2nd Paul Schultz                  3.13 lbs

3rd Alejandro Padron          3 lbs


Snapper

1st Andrew Bosak               17.3 lbs.

2nd Brandon Semsick         14.2 lbs.

3rd Chris Gossett                 8.1 lbs.

 

Trout

1st Mike Clark                     5.14 lbs.

2nd Craig Locklin                5.5 lbs.

3rd Steve Rhodes               3.4 lbs.

 

Whiting

1st Mark Lothson               .12 lb

2nd Billie Thomas                .3 lb

Half Hitch Kayak Division

 

King Mack

1st Bradley Schwartz           11.5 lbs

2nd Brandon Ryan               11.4 lbs

3rd Shawn Pollack               10.9 lbs

 

Red Fish

1st Ryan Maxwell                7.3 lbs

2nd Brandon Pitt                 6.1 lbs

3rd Dylan Eurey                   3.2 lbs

 

Snapper

1st Nathan Zinn                   7.15 lbs

2nd Paul Schultz                  6.10 lbs

3rd David Wood                   4.5 lbs

 

Spanish Mack

1st  Eddie Schultz                7.14 lbs

2nd Phillip Lanter                 4.10 lbs

3rd Joshua Quackenbush    3.10 lbs

 

Trout

1st Ethan Hudson                2.6 lbs

2nd Nathan Vogle                2.5 lbs

3rd Erica Stone                     1.8 lbs

 

Lionfish

1st  Andy McKeown            21.15 lbs

 

 

 

Junior Division Winners

 

Croaker

1st Billie Thomas                   .9 lbs

2nd Jared Thomas                 .8 lbs

 

Hard Tail

1st Tristan Mohowald         1.7 lbs

2nd Matthew Klein             0.1 lbs

 

Pig Fish

1st Angelina Sousa              0.3 lbs

2nd John Foley                    0.1 lbs

 

Pin Fish

1st Falcon Snider                 0.6 lbs

2nd Jared Heddon               0.5 lbs

 

Red Fish

1st Noah Coronado             2.8 lbs

2nd Audrey Sterry               2.35 lbs

 

Spanish Mack

1st  River Torres                   2.7 lbs

2nd Gisele Roubique           2.4 lbs

 

Trout

1st Cole Burton                    1.7 lbs

2nd Oliva Ammon                1.65 lbs

 

 

Slams

 

Inshore  (Flounder, Redfish, Trout)

1st Noble Davidson           13.1 lbs

2nd Brandon Semsick        12.0 lbs

 

Offshore (Spanish, King, Snapper)

1st  Nick Creamer              25.85 lbs

2nd Dylan Service             22.35 lbs

 

 

Bluefish

1st Kyle Rohrig                     5.0 lbs

2nd Jim Olson                      4.5 lbs

 

Bonita

1st Joseph Willis                  7.2 lbs

2nd Mark Griffith                 7.0 lbs

 

Flounder

1st Brandon Semsick           2.4 lbs

2nd Jeff Brown                     1.7 lbs

2nd Angelina Sousa             1.7 lbs

 

King Mack

1st Heather Hildreth         10.1 lbs

2nd Mark Griffith                 8.2 lbs

 

Grouper

1st Jim Olson                     11.2 lbs

 

Pompano

1st Tatum King                     1.7 lbs

2nd Tristan Mahowald        1.4 lbs

 

Red Fish

1st Steve Rhoades               7.2 lbs

2nd Trace Lewis                   7.0 lbs

 

Snapper

1st Brandon Semick          14.9 lbs

2nd Nick Creamer             12.5 lbs

 

Spanish Mack

1st Dustin Service               7.0 lbs

2nd David Broxson              2.9 lbs

 

Trout

1st Treney Woodham          5.4 lbs

2nd Noble Davidson           5.3 lbs

 

Whiting

1st Lora Olivera                   0.7 lbs

2nd Cody McArdle              0.6 lbs

Kayak

 

Flounder

1st Klaylan Burchett            2.2 lbs

2nd Ron Davis                      1.4 lbs

 

King Mack

1st Robert Boston            15.2 lbs

2nd Chris Hildreth            14.95 lbs

 

Red Fish

1st Anthony Besaw             5.6 lbs

1st Ron Davis                      5.6 lbs

2nd Phillip Aldrich               5.5 lbs

 

Snapper

1st Joseph Willis                 9.8 lbs

2nd Mark Griffith                6.75 lbs

 

Spanish Mack

1st  Dylan Service                 5.3 lbs

2nd Chris Bradley                  2.9 lbs

 

Trout

1st Ron Davis                      3.4 lbs

2nd Jason Haynes               2.8 lbs

 

 

2014

Open Division Results

Caitie Gill

Amber Gill

Taylor Gravett

Chris Finley

Chris Mcardle

Taylor Gravett

Joe Z

Jared Schultz

Max Corces

Tommy Barlow

Britton Blasingim

Darcy Grissen

Jimbo Cleary

David Broxson

Dustin Service

Joseph Dewberry

Charles Windfelder

Greg Benton

Steve Rhodes

Gene Sullivan

Brant Tolbert

Cody McCardle

Chris McCardle

Frank Graham

Mark Butler

Koby Anderson

Jessica Modlin

Caitie Gill

Ron Davis

Jimbo Cleary

Joe Z

Amber Gill

Tatem King

Cindy Rhodes

Nick Markwiek

Max Corces

Laura Miller

Dennis Miller

Frank Graham

Black Snapper 1.5

Black Snapper 1.5

Black Snapper 1.3

Bluefish 3.2

Bluefish 2.4

Bluefish 2.1

Bonita 5.3

Bonita 5.2

Croaker 0.6

Dolphin 12

Flounder 2.3

Flounder 2.1

Flounder 1.7

King Mackeral 20.4

King Mackeral 20.4

King Mackeral 19.8

Lane Snapper 3.1

Mingo Snapper 1.6

Mullet 3.2

Mullet 2.6

Mullet 2.2

Pompano 2.5

Pompano 2.5

Pompano 1.9

Redfish 6.1

Redfish 6.0

Redfish 5.6

Sheepshead 6.9

Sheephead 4.5

Sheepshead 1.6

Spanish Mackerel 4.1

Spanish Mackerel 4.0

Spanish Mackerel 3.4

Speckled Trout 2.2

Speckled Trout 2.0

Speckled Trout 1.9

Whiting 0.8

Whiting 0.7

Whiting 0.7

Junior Angler Results

Bryliegh Meada

Jaycia King

Billie Thomas

Jared Thomas

Aiden Sterba

Jaycin King

Alex Warnock

Mathew Ruhland

Mason Finley

Jared Thomas

Colton Hatten

Mathew Rohland

Aiden Sterba

William Thomas

Jared Thomas

Alex Warnock

Mason Finley

Colton Hatten

Billie Thomas

Mason Finley

Jared Thomas

Bryliegh Maeda

William Thomas

Aiden Sterba

William Thomas

Briley Madda

Jared Thomas

Billie Thomas

Bryliegh Maeda

Jaycia King

Colton Hatten

Billie Thomas

Jared Thomas

 

Croaker 0.5

Croaker 0.4

Croaker 0.4

Croaker 0.4

Hardhead Catfish 2

Hardhead Catfish 1.6

Hardhead Catfish 1.5

Hardhead Catfish 1.4

Hardhead Catfish 0.9

Hardhead Catfish 0.7

Hardhead Catfish 0.7

Hardhead Catfish 0.5

Hardtail 1.4

Hardtail 0.8

Hardtail 0.5

Hardtail 0.4

Hardtail 0.3

Hardtail 0.3

Pigfish 0.4

Pigfish 0.4

Pigfish 0.3

Pigfish 0.2

Pigfish 0.1

Pinfish 0.5

Pinfish 0.3

Pinfish 0.3

Pinfish 0.2

Pinfish 0.2

Pinfish 0.2

Pinfish 0.2

Pinfish 0.2

Spanish Mackerel 1.2

Spanish Mackerel 0.9

 

Winners